Když si do Googlu zadáte hubnutí, tak na vás vyskočí spousta stránek, které nabízí různé jídelníčky, podle počtu kalorií. Najdete tam jídelníčky s 1500 Kcal na den, ale i s 3000 Kcal na den. V čem je tedy rozdíl? Experti, co nabádají lidi, aby si počítali kalorie, se snaží lidi přesvědčit, že kalorie, jakožto vyjádření energetické hodnoty daného jídla, která je určená množstvím tepla, potřebného k ohřátí 1 g vody z 0 °C na 1 °C je právě to, podle čeho se naše tělo rozhoduje, zda bude hubnout, či nabírat na váze.

Položme si však otázku, jakým orgánem, nebo senzorem se naše tělo doví, kolik kalorií právě snědlo. Kalorii poprvé definoval chemik Henri Victor Regnault, který se narodil v roce 1810 a zemřel v roce 1878, a nejspíš ji definoval ke konci svého života. A od 50. let 18 století až do dnešního dne v roce 2018 se vědcům nepovedlo najít takový orgán, nebo senzor, který by podle počtu přijatých kalorií začal uzpůsobovat metabolismus.

Máme jednotku, ale nemáme mechanismus ani způsob, jakým naše tělo uzpůsobuje metabolismus podle počtu kalorií. A když není žádný mechanismus, nebo orgán, který by měl schopnost rozeznat, kolik kalorií jsme snědli, nabízí se naši romanci s kaloriemi ukončit. Ale..

Mám tu ještě další argument pro ty, co ještě pořád pochybují. Kdyby tato jednotka měla svoji vypovídající hodnotu, pak by bylo v podstatě jedno, co sníme, pokud bychom dodrželi limit. To však také není pravda. Věřím, že je každému jasné, že člověk, který si začne tvořit svůj jídelníček z jídel nakoupených z fast foodu, bude oproti tomu, kdo si jej začne tvořit zdravou stravou, v nevýhodě. Začne nabírat na váze a to i přesto, že kalorické hodnoty obou jídelníčků budou na stejné úrovni.

Je to tak, Sherlocku. Omlouvám se, ale s tím nic nenadělám. Možná vám také došlo, že i jídelníčky jsou k ničemu a k vysněné postavě vás jednoduše nemají jak dovést. Jsou totižto postavené na počítání kalorií. Jejich prodejci si je kopírují rok co rok a občas je obnovují o potraviny, které nahradily ty, co se už nevyrábí. U jedné klientky jsem takový výrobek jednou našel, tak proto to vímJ

Začněte poznávat svoje tělo. Začněte vnímat rozdíly mezi pocity hladu a sytosti, abyste věděli, jaké parametry má mít vaše jídlo. Začněte tvořit svůj pitný režim a jíst ovoce a zeleninu. Naše tělo řídí zapnutí a vypnutí hladu hormonálně, bez ohledu na to, kdo vám váš jídelníček připravil a kolikrát byl v televizi nebo v nějakém časopise.

Caesar salát s domácími krutony

Caesar salát s domácími krutony

Mozek miluje když jíme něco, co křupe. Ale nejenom proto je caesar salát s křupavými krutony jedním z mých nejoblíbenějších. Chuťově vyvážená zálivka vytvoří příjemný zážitek ze zdravého jídla a hrst krutonů uspokojí mozek a doladí tak zážitek směrem k dokonalosti. CO...

Pin It on Pinterest

Share This