Měl jsem několik klientek, které měly problém s hubnutím a zároveň denně pily 3 a více káv. Hledal jsem vysvětlení, a zároveň i dobrou radu, a cestu k nastartování hubnutí, které u jiných fungovalo snadněji a bezbolestně.

VĚDA A VÝZKUM – KÁVA

I když výzkumů o účinku kávy na lidský organismus bylo v poslední dekádě publikovaných víc než dost, hlavně vůči těm s kladnými závěry jsem trochu skeptický. PROČ? V jednom článku z roku 2009 jsem četl, že tržby z prodeje kávy byly 4,8 mld Kč. Z toho 20% zisk – to je slušných 480 mil Kč. Když se rozdá jenom 10 mil Kč na PR o tom, jak může být káva prospěšná, tak to s maržemi prodejců ani nehne…

Typické pozitivní účinky kávy se připisují zejména snižování rizik vzniku určitých typů rakovin a cukrovky, ale na druhé straně její negativní účinky zvyšují rizika vzniku rakoviny žaludku a leukémie.

Také vedlejší účinky, jako například:

  • podpora úbytku tekutin a zásah do schopností vašeho těla použít vodu
  • zvyšování hladiny cholesterolu
  • rozhození hladiny inzulínu
  • přispívání k revmatoidní artritidě a cévním mozkovým příhodám
  • poškození cév
  • zvýšené riziko srdečního onemocnění

nejsou zase tak zanedbatelné, abychom je mohli úplně odignorovat.

Káva navíc omezuje schopnost těla využít kyselinu listovou a vitamíny B12 a B6. Vaše tělo, a nejen při hubnutí, potřebuje tyto živiny k udržení úrovně homocysteinu – zvýšená hladina homocysteinu je spojená s celou řadou závažných, dokonce i život ohrožujících nemocí.

JAK TO TEDY JE S HUBNUTÍM A KÁVOU?

Abych tyto výše popsaná rizika převedl do lidské řeči – poté, co vypijete kávu, vaše tělo bez toho aby chtělo, vyloučí vodu, kterou nezbytně potřebuje ke svému optimálnímu fungování.

Pokud chce někdo hubnout, je nezbytné, aby jeho „septik“ –  lymfatický systém měl dostatek tekutin, ve kterých může vyloučit to, čeho se tělo má a chce zbavit. Pokud však po vypití kávy tělo vyloučí vodu, kterou mělo připraveno na vyloučení odpadů, tak se jednak dostává do stresu – a ve stresu se nic netráví, ale jenom ukládá, ale co je důležitější, celý proces vylučování se v čase posouvá na neurčito. A to co se mělo vyloučit se uloží.

A tak se časem, gram po gramu odkládá vylučování toho, čeho se tělo chce zbavit až do okamžiku, kdy máme 10 nebo více kilo nadváhy a snažíme se to vyřešit nějakým extraktem z nepražených kávových zrn.

Dává vám to smysl?

INZULÍN A TUKY SE UKLÁDAJÍ RYCHLEJI

Dalším, možná i mnohem důležitějším vedlejším účinkem pití kávy je rozhození hladiny inzulínu. Jak funguje inzulín, jsem popsal v článku Složitosti světa: INZULÍN. Toto rozhození inzulínu zapříčiní rychlejší ukládání tuků ze stravy a i když jste na low fat/nízkotučných výrobcích a snažíte se spotřebu tuků omezovat, těch tuků máte z nízkotučných jogurtů, sýrů, ale i čokolád, a fruktózových sladidel víc než dost. V souvislosti s hubnutím je to pak problém, protože když je tělo ve stresu, tak nic nespaluje, naopak, vše se ukládá …a  s rozhozeným inzulínem ještě mnohem rychleji.

Takto rozhozený inzulín s sebou přináší i větší chutě, ale o tom více ve zmiňovaném článku.

KÁVA A PŘEKYSELENÍ…

Káva stimuluje vaše nadledvinky, které produkují hormony odpovědné za stres, resp. za  jeho odezvu. Pokud jsou vaše nadledvinky stimulovány příliš často, což je případ, pokud denně pijete kávu, může dojít k jejich „vyhoření“.

Když vaše nadledvinky přestanou optimálně fungovat, bude vaše tělo hledat náhradní hormon – kterým se většinou stane progesteron. Progesteron má však svůj vlastní plný úvazek – udržet ve vašem těle estrogen v rovnováze. Jakmile se váš progesteron vyčerpá na kompenzaci vyhořených nadledvinek, riskujete, že se estrogen stane dominantní a to může vést k osteoporóze, nebo k horším nemocem.

U těch co pijí kávu denně můžeme říct, že káva má na překyselení jejich organismu dost velký vliv. Tělo je pro redukci kyselin nuceno použít uložené zásadité látky. Vápník z kostí a zubů, chrom ze slinivky, zinek z prostaty, hořčík, který byl původně určen pro nervovou činnost atd. Tím dochází k ochromení bezchybné činnosti orgánů a následně pak k nemocem, které se dlouhodobým překyselením stávají chronické.

Kombinace dominance estrogenů a překyselení těla zvyšuje riziko osteoporózy. Výzkumy prokázaly nesporný vztah mezi spotřebou kávy a zlomeninami kyčlí.

JAK JE TO S MYŠLENÍM, SOUSTŘEDĚNÍM A KONCENTRACÍ?

Nevím, jestli to máte stejně jako já, ale když piju kávu, mám pocit, že jsem nabuzený, někdy mám pocit hyperaktivity. Na druhou stranu jsem však marný ve stanovování priorit. Když piju moc kávy, často trávím hodiny děláním neproduktivních věcí, které nejsou vůbec důležité. Makám hodně, ale nic z toho co by vedlo k tomu, na čem mi skutečně záleží. Taky mám problém dostat se do nadhledu, abych uměl posoudit jak problém, který právě řeším, souvisí se zbytkem života.

Po vypití kávy mám pocit, jako by mne natáhl stroj a já už jenom musím frčet, žádné zatáčky, žádné zastávky, jenom rychle a rovně. Má intuice a tvořivost jsou na boční koleji a nemám k nim výhybku. I jiné smyslové vjemy, jako například chuť, jsou vypnuté. Kávu si nesmím dát, když vařím, vypíná mi totiž jemné smyslové vjemy. Když bych však měl třeba očistit 10 kilo mrkve, tak takové mechanické lineární úkony mi káva usnadní. Tvořivá práce, včetně psaní článků, nebo vyhodnocování problémů mých klientů musí být v režimu bez kávy – kofein mi nedovolí se soustředit na více než jednu věc.

No jo, ale když ten kofein, je bratránkem kokainu a závislost na něm není nic, s čím by se dalo snadno zvítězit, tak co tedy dělat?

VODA, VODA, VODA

Zkuste začít pít více čisté vody. Kolik? 30 mililitrů na kilo váhy. Moje zkušenosti s klienty jsou přímo zázračné. Téměř všichni klienti, když se soustředili na pití vody na úrovni 30 ml/kg váhy, snížili o polovinu počet káv denně. Do dvou týdnů.

ZKUSTE TŘEBA CARO

Chápu, že kávovinové nápoje pijeme hlavně proto, že jsou horké a trochu hořké. Takže pokud jeden nápoj způsobuje vedlejší účinky, které nejsou zanedbatelné, tak nejjednodušší možností je najít si nějaký podobný, který se dá pít horký a je malinko hořký. Vyzkoušel jsem si jich několik, a to na vlastní kůži. Začal jsem si kupovat Caro Active – je vyrobeno z čekanky (to je tá modrá kytička), žita, sladu z ječmene a je tam přidaná i vláknina – inulin.

Na začátku jsem si ho míchal s instantní kávou, ale postupné snižování kávy v nápoji nakonec skončilo u 100% Cara. Zkoušel jsem si ho vylepšovat, třeba datlovým cukrem a kokosovým olejem a s ním to Caro chutná ještě lépe.

Když jsem hledal další pozitiva nápoje Caro, koupil jsem si i lakmusové papírky na měření pH. Podle mého měření, byla stejná koncentrace kávy a nápoje Caro z pohledu pH až cca o 2 pH vyšší ve prospěch Caro. Káva má pH 5, Caro tak 7. Jelikož pH není faktor, ale logaritmická stupnice, to znamená, že rozdíl mezi 5 a 7 nejsou 2 dílky ale 100 násobek – do roztoku s pH 7, potřebujeme přidat 100xvíc kyseliny, abychom jej dostali na pH 5.

Z toho plyne, že CARO je cca 100x zásaditější než káva.. A to, že Caro je 100 x zásaditější než káva je pro řešení dlouhodobého překyselení organismu cca 100x vhodnější.

MYSLETE HLAVNĚ NA SEBE

Káva má nulovou nutriční hodnotu a dostatečné množství rizik pro vaše zdraví, aby to celkově byla špatná volba. To platí nejenom pokud plánujete rodinu, nebo jste již těhotná, nebo dokonce jste kojící ženou.

Pokud používáte kávu jako berličku získat rychlý výbuch energie, pamatujte, že pěstování zdravého těla a mysli vám dodá síly, co potřebujete. Kopanec, který obdržíte z šálku kávy, není jen dočasný, ale také vyčerpává vaše zásoby energie v dlouhodobém horizontu, a způsobuje chaos nejen ve vašem těle, ale i v myšlení.

Když uděláte změnu v této oblasti, budete příjemně překvapeni, jak mnohem lépe a opravdu energicky se začnete cítit.

Další články:

Složitosti světa – INZULÍN

Kdy se už věci začnou konečně hýbat?

Pin It on Pinterest

Share This