Hlad se dá vypnout, věděli jste o tom? Pro vypnutí hladu se vždy musí splnit dvě podmínky.

Tou první je, že musíme sníst dostatečný objem. Náš žaludek má objem jednoho litru a po svém obvodu má senzory, které dokážou odhadnout, zda-li jsme snědli dostatečný objem, nebo ne.

A tou druhou podmínkou pro vypnutí hladu je, že jídlo musí obsahovat dostatečné množství živin. Ne kalorií, Ž I V I N ! ! !

Funguje to asi takto. Když se najíme, tak v průběhu nějakých dvaceti až čtyřiceti pěti minut to žaludek vyhodnotí, a pošle zprávu faxem do mozku. V mozku se podívají na to, co jsme snědli, a buď nechají hlad zapnutý anebo hlad vypínají.

Takže když jste snědli dostatečný objem a dostatečné množství živin – VYPNE SE VÁM HLAD a vy si další 3 hodiny na jídlo ani nevzpomenete.

Hlad však zůstává zapnutý, když jste snědli buď nedostatečný objem, a/nebo jste snědli jídlo, které neobsahovalo dostatečné množství živin.

Co se týče splnění podmínky objemu, je asi každému jasné, že:

  • jedna bageta, hamburger – bez ohledu na to čím je plněná a jestli je s hranolkami nebo bez
  • dva chleby se šunkou nebo sýrem nebo pomazánkou a pár kousků zeleniny,
  • guláš nebo svíčková s pěti
  • salát v pizzerii nebo i v mnoha jiných restauracích
  • pizza – bez ohledu na to jestli šunková nebo quatro formagi

jsou jídla, která nesplňují parametr objemu. Proto se nám často stává, že 40 – 45 minut poté jak jsme dojedli, dostáváme chuť – „už jenom na něco malé“. Ano, přesně to je NEVYPNUTÝ HLAD. My jsme si to trochu vylepšili tím, že mu říkáme „chuť na něco malého“, nebo „chuť na něco sladkého“, ale to asi jenom proto, že by nám bylo asi trapně, kdybychom si měli přiznat, že jídlo, které jsme snědli a zaplatili za něj nezanedbatelnou sumu peněz, nám nevypnulo hlad. Jenomže to nevypnutý hlad je.

S podmínkou živin je to ještě jednodušší. Pokud si představíme, že k výše uvedeným jídlům si dáme takzvaný vývar, (který je vyroben z vegety, nebo jejího lokálního bratránka) a ve kterém plave polévková lžíce nudlí, případně dvě kostičky mrkve, tak jsme sice možná v některých případech dohnali objem, ale po 40 – 45 minutách se nám hlad nevypne. Ano, je to z důvodu, že jsme nesplnili kvalitativní podmínku – živiny. Je to to samé, jako kdybychom si do litru teplé vody rozmixovali půlku másla. Je to sice dostatečný objem, dostatečné množství kalorií, ale po 40 minutách byste hlad znovu pocítili, teda jenom ti z vás, kdo by si nemyslel, že má jenom chuť na něco malého:-)

Jednoduché, že jo? Co máte tedy dělat?

Zkuste si všímat toho, co jíte. Pokud máte po jídle ještě chuť na něco malého a/nebo sladkého, tak se Vám nevypnul hlad. Velice snadno zjistíte, jestli důvodem byl nedostatečný objem nebo nedostatečné množství živin. Pokud objem, jak to může být většinou u sálátů, tak si jej zkuste dohnat nějakou polévkou, která obsahuje živiny.

Možná že vás napadla otázka: Co v případě, že porce denního jídla už obsahují takové množství kalorií, které odpovídá vašemu dennímu energetickému výdeji a po přidání objemu, byste začali přijímat více kalorií, co by vedlo k přibírání na váze?

V takovém případě nejenže musíte čelit každodennímu nevypnutému hladu, ale taky si můžete narušit hormonální rovnováhu, protože jsou to hormony ghrelin a leptin, které se o to starají. Určitě bych vám doporučil zaměnit si postupně vaše stávající jídla za taková, která v požadovaném objemu obsahují nejen dostatečné množství živin, ale i jejich kalorický obsah bude v souladu s vaším energetickým výdejem.

Další články

Salátová zálivka – thai salát

Pohankové palačinky – zdravá víkendová snídaně

Pin It on Pinterest

Share This