Když se lidem ráno nechce z postele ven a dlouho jim trvá, než se takzvaně rozjedou, snaží se tento stav racionalizovat tím, že jsou sovy a ne ranní ptáčata, nebo že mají deficit spánku…

MŮŽE ZA TO VAŠE TĚLO

Ano vaše tělo. To je totiž propojené s myslí, a pokud se ještě procesy těla nerozjely, tak se nerozjede ani myšlení. Možná to je i důvod, proč jste už dlouho nic nového neudělali.

Málokdo si uvědomuje, že ještě před tím, než si vytvoří naše mysl jasnou představu o tom, co chce, nebo ne, musí mít na to dostatek mentální energie. No, a pokud nemáte dostatek mentální energie, nebude se dít nic. Nemůžete spolehlivě odolávat lákadlům typu croissant, nebo nový druh latté v kavárně, kterou máte cestou do práce…a rovněž nemůžete vymyslet smysluplné cíle, protože jakýkoli cíl ve vás bude vyvolávat strachy, ale ne proto, že byste je nedokázali uskutečnit, ale proto, že je to automatický režim, pokud máte nízkou mentální energii.

Koncept, nebo chápání, že mysl a tělo jsou vzájemně propojené, pochází, myslím, z budhismu.

Koncept, nebo chápání, že mysl a tělo jsou vzájemně propojené, pochází, myslím, z budhismu. Na jednom meditačním retreatu mi to vysvětlil jeden budhistický mnich – Bhante Sujiva, velice moudrý a pokojný člověk s velkým darem řeči. Ten mi vysvětloval, že když aktivujete tělo – sportem, cvičením, pohybem, dýcháním, nebo studenou vodou, tak si rovněž aktivujete i mentální energii.

JAK TO ZMĚNIT?

Všechno však začíná každé ráno. Místo zbloudilého přesouvání vašeho rozespalého těla byste mohli zkusit nějaké ranní cvičení.

Možná si říkáte, že nemáte čas, ale když vám řeknu, že se zvednutou mentální energií zvládnete vaše ranní úkoly dvakrát rychleji, tak byste o tom možná i mohli začít uvažovat.

Navíc, k tomu, abyste se po ránu probrali, nepotřebujete cvičit hodinu! Už více než 20 let cvičím takovou vlastní sestavu, která mi pomáhá protáhnout moje rozespalé tělo a bez které si už ani nedokážu představit svůj den.

Zabere mi tak 12 – 20 minut, ale když si srovnám svoje myšlení ve dnech, kdy cvičím a ve dnech kdy ne, ihned jsem na cvičení připraven.

Cvičit můžete kdekoliv. Doma, venku, v hotelu… stačí Vám pouze dva metry čtvereční:-)

Zrovna jsem to řešil s jednou klientkou, které jsem 3 týdny připomínal, jestli už to ranní cvičení vyzkoušela. Včera mi řekla, že už konečně ano a zeptala se mě, že proč jsem jí o tom neřekl dříve. Až moje poznámky z posledních tří schůzek, ze kterých bylo jasně patrno, že se jí mám zeptat na Pět Tibeťanů, ji přesvědčilo, že jsem na to už dávno myslel.

Pět tibeťanů není pět chlapů, ale cvičení

 

Pět Tibeťanů je cvičení, kterým každé ráno začínám probouzet svoje tělo. Je to opravdu jednoduchý soubor cviků, které najdete na internetu na různých stránkách.

Tady je pěkně propracovaná verze interaktivní stránky – pettibetanu.cz

Pozor!!! Hraje tam indická hudba, takže pokud si to zapnete v práci, raději si před tím vypněte zvuk, abyste nerušili kolegy.

To skvělé na této sestavě je, že začínáte na 3 opakováních každého cviku – Tibeťana. Každý týden si pak přidáváte dvě opakování (přidávat si to pravidelně nemusíte, přidávejte si podle toho, jak se cítíte), až se dostanete na konečných 21 opakování. Tento počet opakování si pak udržíte, jak dlouho budete chtít. Když náhodou onemocníte, pak po nemoci začněte s menším počtem opakování, než jaký jste měli před nemocí, a to podle toho, jakou budete mít sílu. Postupně však bude vaše síla růst a po čase se opět dostanete na počet opakování, na kterém jste skončili, a budete si moci opět přidávat tak, jak jsem psal výše.

A POZDRAV SLUNCI NENÍ ŽÁDNÉ MÁVÁNÍ NA SLUNÍČKO, ALE TAKY CVIČENÍ

Pak si ještě přidávám Pozdrav slunci. Toto jógové cvičení obsahuje sadu jógových poloh, které spolu vytváří dynamické cvičení. Jedno opakování trvá asi 30 sekund, ale jeho účinky pocítíte už po prvním cvičení. Já cvičím 4 opakování této sestavy, dvakrát začínám levou a dvakrát pravou nohou.

Pozdrav slunci vám nejenom pomůže aktivovat tělo a s ním také mentální energii, ale posílíte si tím i břišní a zádové svalstvo, svalstvo končetin, dochází při tom k masáži vnitřních orgánů a k posílení trávícího systému, povzbuzení srdeční činnosti a prokrvení celého organismu.

Já jsem tuto sestavu začal cvičit na doporučení svého rehabilitačního lékaře, který mi ji doporučil, když mě seklo v zádech. Jemu bylo tenkrát 70 let a cvičil to dokonce dvakrát denně. Vypadal skvěle, pokaždé s úsměvem, hodně mě motivoval a jsem moc rád, že jsem se s ním potkal.

Podobně jako s Pěti Tibeťany i Pozdrav slunci najdete na internetu vysvětlené v různých formách. Našel jsem pro vás toto video Pozdrav slunci, ve kterém jsou polohy srozumitelně vysvětlené – Pozdrav slunci.

Takže pokud cítíte, že potřebujete něco začít nebo ukončit a nějak na to nemáte sílu, zkuste Pět Tibeťanů a Pozdrav slunci, pro mě jsou to ty nejlepší cviky pro zvýšení mentální energie, se kterou lze rozjet jakýkoli začátek začátků nebo konec konců.

S dostatkem mentální energie je život lepší a kvalitnější, prostě jde to líp!

 

Caesar salát s domácími krutony

Caesar salát s domácími krutony

Mozek miluje když jíme něco, co křupe. Ale nejenom proto je caesar salát s křupavými krutony jedním z mých nejoblíbenějších. Chuťově vyvážená zálivka vytvoří příjemný zážitek ze zdravého jídla a hrst krutonů uspokojí mozek a doladí tak zážitek směrem k dokonalosti. CO...

Pin It on Pinterest

Share This