Když chcete pomoci tělu zbavit se škodlivých látek a obnovit tak jeho vitalizaci, musíte mu k tomu poskytnout základní prostředky, které tělo použije na detox.

Představte si, že děláte jarní úklid. Co k tomu potřebujete? Vodu, nějaký přípravek, hadr a koště. Vodu k tomu, abyste v ní mohli rozmíchat čisticí prostředek, a hadr s koštětem k tomu, abyste ty nečistoty mohli stáhnout a vymést, aby to, co chceme čistit, zůstalo čisté. Dneska už asi nikdo nevěří, že pouhým nastříkáním nějakého přípravku prach, chuchvalce vlasů, šmouhy či zaschlé zbytky jídla na podlaze jako zázrakem zmizí.

Na rozdíl od úklidu mnoho lidí stále věří, že ten odpad, který se v těle nahromadil

– zmizí po požití zázračné tablety – a je jedno, jestli je to tableta ze zelené kávy, tropického kaktusu, kokosu nebo capsaicinu z pálivé papričky

– může naše tělo použít jako benzín a přeměnit jej v energii – hahá – to je jako kdybyste si mysleli, že když budete nějakým způsobem skladovat prach a špínu, že pak s nimi můžete zatopit.

Možná v pohádce ano, ale zde na úrovni těla pořád platí Newtonovy zákony, takže pokud chcete výsledky, s Newtonovými zákony prostě počítat musíte.

Pokud jste se tedy smířili s tím, že váš úklid budete muset zahájit s vodou, čistícím přípravkem, hadrem a koštětem, rád vám vše vysvětlím, a bude to každému od prvopočátku nad slunce jasnější.

Zopakujme si – naše tělo – 30 – 100 trilionů buněk a dvě tekutiny –  krev zajišťující buňkám hlavně kyslík a cukr (náš benzín) a  lymfa – základ našeho „septiku“, který odvádí z těch buněk odpad mimo tělo.

“Základní prostředky úspěšného, t.j. zdraví prospěšného a vitalizujícího detoxu jsou VODA, OVOCE a ZELENINA.”

VODA, PROTOŽE ROZPOUŠTÍ

Už vám asi začíná být jasné, že bez vody to nepůjde. Pokud jste pořád na pochybách a rádi byste se přesvědčili, že by to šlo třeba pivem, nebo čajem s medem, věřím, že vás představa toho, že stíráte podlahu jednou z těchto dvou zmiňovaných tekutin, vrátí zpět do reality. V našem těle je totižto voda již obsazená a my potřebujeme do těla dostat volnou vodu, na kterou se naváže to, čeho se chceme zbavit.

O vodě jsem už napsal nějaké články, ale tady bych rád doplnil, že k tomu, aby mohl začít fungovat úklid, je nutné dodávat tělu vodu pravidelně. Co tím myslím?

Obecně doporučuji pít 30 ml na kg váhy, takže pokud vážíte 50 kg, měla byste vypít denně 1,5l čisté vody.

Pokud tedy chcete do těla dávat vodu k úklidu, musíte ji podávat pravidelně, denně.

voda - rozpouštědlo na detox
Ovoce je čistící prostředek na detox

OVOCE JAKO ČISTÍCÍ PROSTŘEDEK

Ovoce je v tomto případě naším čisticím prostředkem. Jeho kyseliny, podobně jako přípravky, které používáme v domácnosti, mají sílu rozpouštět mastnoty a usazeniny, nalepené na stěnách trávicího traktu, uložené v nejdivnějších zákoutích břišní dutiny a zbytku těla.

Důležité je si uvědomit, že syrové ovoce má větší rozpouštěcí sílu, než vařené, nebo jinak tepelně upravené.

Co to pro úklid znamená? Když do těla pošlete větší množství syrového ovoce, třeba formou jednodenního ovocného půstu, jeho kyseliny rozpustí a odmastí větší množství nečistot a jejich přítomnost vyvolá nepříjemné pocity v žaludku, nebo trávící soustavě. Někdy se může spustit kašel, rýma, nebo jiné formy očisty, prostřednictvím kterých se tělo zbavuje nečistot. Odpad, který vysypou do krevního oběhu buňky, zase zahustí krev a vy můžete cítit únavu, bušení srdce, nebo celkovou slabost.

Takto odmaštěný odpad potřebuje tělo dopravit mimo tělo a proto

– odpad ze 70 trilionů buněk vysypaný do krve potřebuje dostatečné a pravidelné množství vody, do které jej ledviny „vloží“ a vyloučí z těla ven

– odmaštěné a rozpuštěné nečistoty z trávicího traktu potřebuje vymést z těla ven a k tomu potřebujeme hadr a koště.

ZELENINA JAKO KARTÁČ

Ano, přesně tak. To jsou naše nástroje – hadr a koště.

Představte si, že naše střeva jsou jako roura z vysavače.  Vzpomeňte si, kdy jste připravovali naposledy nějaké těsto – jak jste ho rukama mísili. Vzpomínáte?

A nyní si představte, že jste domísili a jdete si umýt ruce. Šlo to docela těžko, co? Jak dlouho to trvalo a kolik vody jste na to potřebovali?

Zelenina vykartáčuje odpad z detoxu

Nyní si představte, že byste z toho těsta utrhli kousek, který by se vám vešel do dlaně, a vtlačili jej do té vysavačové roury, která je dlouhá tak 8 metrů. A snažili byste se nějakými pohyby roury dostat ten kousek toho těsta na druhou stranu. Něco takového se děje dnes a denně v našich střevech. Ano, u většiny lidí se jídlo ve střevech posouvá tlakem dalšího jídla, ale i tak, kdybyste naše těsto posouvali střevem dál dalším kouskem těsta, třeba z rýže a masa, nebo dalším z toastu se sýrem či dalším z jogurtu a vloček. Neustále by se zbytky nalepovaly na stěny střeva a když už by si s tím nevědělo tělo rady (protože v 37 stupňové teplotě se hnilobným procesům vede dobře) , tak by některé věci uložilo do břišní dutiny, nebo do jiných částí těla…

Naštěstí tu máme ovoce, které dokáže ulepené substance a pozůstatky metabolismu proteinů mléčných výrobků, nebo živočišných produktů, škrobů z pečiva těstovin, rýže, nebo brambor a tuků odmastit a odlepit ze stěn střeva a žaludku, ale…

– pokud je jenom odmastí a my tam následně pošleme croissant s kávou, sušenku, nebo pizzu, tak si asi každý dovede představit, co se stane, respektive, co se nestane. Nové jídlo se na odmaštěnou část nalepí a vše se komplikuje.

Potřebujeme tedy hadr a koště, které odmaštěný a odlepený odpad stáhnou a vymetou z těla ven.

Pokud tam však pošlete hadřík o velikosti odličovacího tamponku, kterému odpovídá dvojitá porce zeleniny z vývaru v kantýně, tak si asi uvědomujete, že s tím moc nečistot nevymetete.

Ano, potřebujete dostatečné množství zeleniny. A k tomu jsou ta zeleninová jídla s objemem 1 litr, aby se vám vypnul hlad – to je ten správný kartáč, který pomáhá očistě.

Takto objemné jídlo dokáže vymést to, co nám ovoce před tím připraví, vláknina totiž absorbuje nečistoty skvěle – což se asi denně přesvědčujete při odličování.

PŘED PRVNÍM ÚKLIDEM

Jak jsem vám již dnes vysvětloval, k detoxu potřebujete 3 základní prostředky – vodu, ovoce a zeleninu – o nich dnes každý ví, že jsou základem zdravé výživy. Také jste se dověděli, proč jsou tito tři mušketýři základními prostředky detoxu – úklidu těla od odpadů, toxinů a nepotřebných látek. Než však začnete s prvním úklidem, vězte, že nejdříve je nutná příprava. K základní přípravě patří hydratace. Hydratace jako proces není jednorázová akce, ale pravidelná aktivita, která by u moderního člověka měla mít podobu návyku – stejně jako mytí zubů.

Tělo musí být dobře hydratované, abyste mohli využít sílu a schopnosti ovoce a zeleniny a neublížili si jejich nesprávným použitím. Možná se pousmějete nad slovem neublížili, ale opravdu je to tak. Pokud neumíte využít a použít správně zeleninu a ovoce k úklidu, tak se jejich požívání může proměnit ve velké chutě, které není lehké ovládat.

Pokud máte zájem si něco přečíst o správné hydrataci, níže jsou linky na další moje články na toto téma.

V dalších článcích, které připravuji vám vysvětlím, jak lze efektivně využít ovoce a zeleninu k úklidu, aby vám spíš sloužila a výsledek úklidu jste mohli zažít v plné parádě.

Slibované články o vodě:

VOLNÁ A OBSAZENÁ VODA JSOU KLÍČEM K POCHOPENÍ PITNÉHO REŽIMU

ZAČAL JSEM PÍT VODU, ZN: PRAVIDELNĚ

 

Pin It on Pinterest

Share This