Zeptáte se asi proč, kdy, za jakým účelem?

  • Když chcete zažít pohodový den, kdy vás nebudou otravovat chutě
  • Když si chcete užít práci v plném soustředění
  • Když chcete vnímat krásy přírody a nechcete se nechat rušit skákající myslí, která má jednou chuť na čokoládu a podruhé na sušenku
  • Když prostě chcete prožít den bez pocitu viny a výčitek svědomí

Tehdy je namístě začít den správně, protože pak už nemůžete pochybovat, že bude doopravdy parádní.

Jedna z nejčastějších otázek, kterou dostávám, je: Jak se mám zbavit chutí?
Jedna z mých nejčastějších odpovědí zní: Začni den SPRÁVNĚ.

Abych vám to tedy vysvětlil. Naše standardní snídaně jsou většinou ovesné vločky, nebo jiné cereálie s jogurtem, mlékem, nebo pečivo s máslem a buď na sladko a nebo na slano. Nebo vajíčka, něco sladkého – od buchty až po croissant, nebo nějaké „zdravé sušenky“.

ham&eggs
Víte, co byla v roce 1941 standardní snídaně u 95% Američanů? Ham and eggs – šunka s vajíčkem. Po této snídani odešel muž do práce a žena poklidila a začala připravovat oběd. Ale tady nastala změna. Co se stalo? Druhá světová válka znamenala obrat ve stravování a to proto, že najednou muži museli na vojnu a ženy začaly pracovat v továrnách. A tak John, když se vrátil z války, dostal sice na přivítanou šunku s vajíčkem, ale druhý den měl na stole mísu müssli s mlékem. Na otázku, co to má znamenat, dostal jasnou odpověď, že snídaně. A když se tázal, co bude s jeho vajíčkem, bylo mu vysvětleno, že žena nemá čas každé ráno stepovat u sporáku a vyvařovat, proto si musí vystačit s tímto rychlým návodem – NASYPEŠ, NALEJEŠ, ROZMÍCHÁŠ A SNÍŠ. Ano, byl to neuvěřitelný růst pro firmu Kellog´s, která se nestačila divit, i když byla na trhu od roku 1905!!!

Od té doby se potácíme mezi dvěma variantami – rychlou – což je většinou müssli s mlékem, nebo jogurtem, případně namazaný chleba s něčím a – časově náročnější – nebo víkendovou – nebo hotelovou – a tou jsou vajíčka s uzeninou/nebo bez a pečivem.

Jak jedna, tak i druhá varianta nám rozhodí naše chutě tím, že škroby obsažené v müssli, nebo pečivu nám zvednou krevní cukr. Což by asi nebyl až takový problém, pokud bychom s těmi škroby nejedli i nějaký ten tuk ve formě vajíčka, tuku namazaného na pečivu, nebo tuku v pečivu či v jogurtu…

Tato kombinace cukrů a tuků totiž povolá do zbraně inzulín – hormon, o kterém každý ví, že snižuje hladinu cukrů v krvi. Málokdo v Rakousko-Uhersku však ví, že prvním úkolem inzulínu není snižovat hladinu cukrů v krvi, pokud se tam taky nachází i tuk.

A v našem případě se však většinou nachází. Inzulín tedy začíná odvážet kapénky tuku tam, kde nenadělá žádnou neplechu a tou je oblast zadečku a bříška (bříška hlavně u mužů anebo žen v starším věku, kdy už tělo nemusí chránit břišní dutinu z důvodu očekávané reprodukce).
Zatímco inzulín odváží kapénky tuku, ve slinivce drnčí telefon a mozek se domáhá výroby dalšího a dalšího inzulínu, který by už konečně měl splnit svůj úkol a snížit hladinu nebezpečného cukru v krvi. Nový inzulín však jenom urychlí ukládání tuku – však vy už víte kam.

Až se uloží poslední kapénka tuku, je v těle připraveno tak velké množství inzulínu, že se hladina cukrů v krvi sníží tak rychle, že se nám s tím spojuje náhlý pokles energie, nebo jiný příznak slabosti, únavy, nebo náhlé nevolnosti. U této nevolnosti všichni víme, že máme asi nízký cukr a všichni víme, že si máme dát něco sladkého, aby se nám ulevilo. Nevím sice, kdo nám to řekl, nebo naučil, ale všiml jsem si, že tohle vědí skoro všichni.

My ovšem nemáme nízkou hladinu cukrů v krvi, ale hladina cukrů v krvi se nám rychle snížila a proto tato nevolnost.

Když si pak dáme třeba čokoládu, nějakou sušenku, nebo těstoviny se sýrem, řízek s bramborem, nebo jinou klasiku, tak se celý ten cirkus s inzulínem opakuje. Večer už jsme na tom většinou tak, že si potřebujeme dát cukr v tekuté formě a končíme u piva, nebo vína a pojídáme k tomu sýry, nebo chipsy.

Kdybychom však ráno neudělali tu chybu s klasikou, která nám zvedla inzulinovou vlnu, pak bychom večer nemuseli vytahovat poslední zbytky vůle, která nám většinou stejně nestačí, protože stačí jedna reklama na hermelín, nebo fotka jakéhokoli dobře vypadajícího jídla na sociálních sítích a jsme tam, kde jsme být nechtěli. Před lednicí, nebo spížní skříní a snažíme se racionalizovat to, že jsme snědli dětem poslední kousek čokolády.

Zmena navyku
Málokdo však ví, že to jak začne ráno, ovlivní jeho celý den. Hlavně lidé, kteří mají problém s chutěmi, by se měli soustředit na jeden, nebo více bodů, které pro vás jako řešení mám.

Nejdříve ještě jedna informace. Existuje jedna ingredience, která celou tu inzulínovou vlnu může změnit. Ano, je to vláknina. Ta má zázračnou schopnost navázat se na cukry, které následně nezvýší hladinu krevního cukru a následně není nutno tolik inzulínu, tuk se neukládá, ale vše se začne postupně a v klidu metabolizovat. Nečeká na vás žádný propad cukrů a vy se můžete věnovat tomu, co vás baví.

Takže ten správný začátek dne je s vlákninou. A ta se nachází v zelenině a ovoci.
Z toho důvodu existují v zásadě dvě strategie pro vylepšení začátku vašeho dne. Závisí to od toho, zda máte slanou, nebo sladkou snídani. Pokud slanou, tak si vajíčka se šunkou vylepšete zeleninou. Udělejte si buď větší mísu salátu – aby objem zeleniny byl 2 – 3 x větší, než objem vajíček, šunky a pečiva. Tím zajistíte, aby dostatek vlákniny splnil svou funkci a pozvolný metabolismus bez velkého rizika další inzulínové vlny.

Pokud máte snídani sladkou, pokuste se zvyšovat objem ovoce, na úkor jogurtu a müssli. Vašim cílem je dostat se z vašeho stávajícího stavu do stavu, ve kterém snídaně vypadá tak, že máte plný polévkový talíř ovoce, na kterém je polévková lžíce jogurtu – opravdu stačí si to ovoce „zabarvit“ jogurtem. No a posypete si to nějakými křupavými müssli. Křupavými proto, že křupání nám z nějakého důvodu nastoluje klid mysli a jídlo, které takovéto křupavosti obsahuje, bude pro vás víc uspokojivé než bez nich.

cokoladove-smoothie hruska banan
Samozřejmě, že se časem můžete dostat i k smoothie, které vůbec nekřupe, ale závisí to od toho, jaký je váš stávající stav. Je lepší se do stavu smoothie propracovat postupně, poté co začnete pít pravidelně čistou vodu, abyste si náhodou nespustili detox, který vás může hodit zpět k vejcím se šunkou.

Opravdu si nedělám legraci – ovoce má velkou sílu, kterou málokdo chápe a proto pro člověka, který je odchovaný na standardní české dietě, je nevyhnutelné, aby si zvyšování vlákniny formou ovoce pohlídal a zvedal ji postupně.

Pin It on Pinterest

Share This