Zajímavý způsob jak ukázat světu, z čeho se skládá Nutella! Ta žlutá hmota naspodu je palmový olej. Nad ní ten hnědý tenký proužek – to jsou oříšky. Bílý proužek nad oříšky je sušené mléko, nad kterým je proužek kakaa. No a ta velká bílá část navrchu? To je přeci cukr!

nutella bistro8
Tento snímek jsem pořídil v pátek 1. dubna – a není to apríl – sklenici od Nutelly s dobře viditelnými podíly surovin, z nichž se skládá, mi ukázali dva mladí lidé, kteří se rozhodli vyrábět zdravé mléko z ořechů.

Setkal jsem s nimi, abychom si popovídali o nových přístupech ke zdravému stravování a tahle sklenice mi padla do oka. Proto jsem se rozhodl o ní podělit na svém Facebooku. Příspěvek vyvolal obrovský ohlas, pokud vás zajímá diskuse, můžete se podívat tady: https://www.facebook.com/200263676816348/photos/a.203917986450917.1073741829.200263676816348/561923177317061/?type=3&theater

Lidé komentovali především nadměrný obsah nezdravých surovin, neetičnost, neohleduplnost k přírodě. To všechno je bohužel pravda a vás bude asi zajímat také to, proč Nutella není zdravá a jak konkrétně přispívá k vyšší váze.

Zákeřná kombinace cukrů a tuků

Naše tělo dokáže získávat energii z cukrů i tuků. Neodolatelnou chuť získáte jejich kombinací – to je ale mňamka, viďte. Co by se vám tak mohlo stát? Inu, mohlo – a není to moc pěkné čtení:

– můžete si vytvořit závislost
– zvedne se vám hladina cukru a tuku v krvi
– mozek to zjistí a začne produkovat inzulín

Inzulínový tobogán

Inzulín snižuje hladinu cukrů v krvi, ale až poté co odpraví tuky do rizikových oblastí – to jsou právě ta naše bříška, boky a zadeček. Jenže to není tak jednoduché. Práce inzulínu nějakou chvíli trvá a je-li hladina cukrů nebezpečná, začne se inzulínu produkovat ještě víc, čímž se ukládání tuků urychlí. Na konci toho kolotoče je vysoké množství inzulínu, který dramaticky snížil hladinu cukru v krvi a my jsme bez energie – a opět máme chuť na sladké. A tak je to stále dokola. Po svíčkové si dáme tatranku, pak špagety, pak dortík…a už to jede. Pořád dokola. Pokud jsem vás moc nepotěšil, nezoufejte – mnohem podstatnější než to, že jste doteď Nutellu jedli, je fakt, že máte novou informaci. Rozhodnutí, zda jí budete jíst dál, je samozřejmě na vás, ale už víte víc. Pokud se oříškové dobroty vzdát nechcete, zkuste si udělat domácí krém, bude vám chutnat a má skvělý poměr: mnohem více zdraví a mnohem méně kalorií (pokud je počítáte).

Oříškový krém – home made

Můj oblíbený recept na home made nutellu:

1 šálek lískových oříšků
1/4 šálku javorového sirupu
3 lžíce kakaa
1-2 lžíce vody
1 lžička kokosového oleje
1 lžička přírodního vanilkového extraktu
špetka mořské soli

shutterstock_398268655
Opražte lískové oříšky na 175C po dobu asi 8-10 minut, dokud lehce neztmavnou a nezačnou vonět. Dávejte pozor, abyste je nespálili. Jen pár minut navíc může výsledek zkazit. Nechte vychladnout.
Odstraňte slupky tím, že je vyválíte v utěrce nebo v sáčku na citrony.
Vsypte lískové ořechy do Vitamixu, nebo jiného blendru a rozmixujte. V normálním mixéru to nemůžete dělat.
Přidejte zbývající ingredience a opět promíchejte, dokud se vše dobře nespojí – asi 1 minutu. Dejte do sklenice a nechte vychladnout.

Vydrží to bez problémů asi týden v lednici.

Eat real food

Tohle heslo je sice už trochu okoukané, ale na případ Nutelly se hodí skvěle. Vědět, co je ve vašem jídle, můžete nejlépe tak, že si ho připravíte sami.

Další články

Naše chutě a emoce

Složitosti světa – INZULIN

Pin It on Pinterest

Share This